A projekt nyitókonferenciájára pénteken, Szatmárnémetiben, a Kossuth-kertben található Zöld Házban került sor, ahol Békéssy Erzsébet, a Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója, Csűri István püspök, Kovács Sándor esperes, Szász Piroska főtanfelügyelő-helyettes és Adrian Stef megyei tanácselnök méltatta a projektet. Meg kell jegyeznünk, hogy az említett intézmények mellett a Csengersimai Református Egyházközség, a Csengersimai Polgármesteri Hivatal és az Interaction 2050 Egyesület is részese a pályázatnak.
A projekt teljes költségvetése 730.000 euró, a Szatmár Megyei Tanács még Csehi Árpád elnöksége alatt idén januárban kötelezte el magát a Környezetvédelmi Ügynökség 7.116 eurós önrészének fedezésére. A pályázat célja a református egyház tulajdonában lévő táborhely teljes felújítása, amely lehetővé teszi egy aktív, fiatal környezetbarátokból álló rendszer kialakulását a határ menti régióban. A vallási intézmények részvételével nem csak a természetvédelem, a biodiverzitás, hanem az erkölcsi nevelés fontosságát is garantálni szeretnék.
„A fiatalok a Zöld Házban megtanulhatják a természetvédelem elméleti részét, a nagytarnai táborban pedig mindezt gyakorlatba is ültethetik", magyarázta Békéssy, aki hozzátette: a Zöld Ház rehabilitálása után ez volt a másik nagy álma, így rendkívül boldog, ez is megvalósulhat.
Hogy mitől is lesz rendkívüli ez a tábor? Többek között attól, hogy területén lesz egy kis tó, amelyben a gyerekek egyrészt megismerhetik a különböző vízi növényeket, másrészt pedig a náddal beültetett részén tanulmányozhatják az öntisztító folyamatokat. Lesz egy 400 négyzetméteres, 1600 kőrös és akácfával beültetett erdő, ahol a madarak megfigyelése és etetése zajlik majd. Egy fából megépítendő filagóriában hagyományos kézműves mesterségeket (pl. kosárfonás, fazekasság) tanulhatnak a gyerekek. A konferenciateremben a bútorok újrahasznosított hulladékból (pl. kartonból) készülnek, az épületek fűtését és az áramtermelést pedig napelemek, fotovoltaikus panelek és pelettel működő kazánok biztosítják. A régióban egyedülálló módon pedig a tíz darab, egyenként öt személy befogadására képes kis házikók homokkal megtöltött flakonokból készülnek majd. Mindemellett lesz egy 300 négyzetméteres füvesített sportpálya és biobetonból kiöntött kerékpárút is.
A pályázatnak köszönhetően Csengersimán rehabilitálnak egy múlt századi épületet és a Sima kanálist.